MiGusto.mk – Мој живот. Мојот вкус!
Намаз „Хумус“ на македонски начин Кремаст колач со праски Полжавчиња со брусници Домашни багети Меломакарона Банана сладолед Лава колач

Намаз „Хумус“ на македонски начин

Знаеме дека Хумусот е едно од најпопуларните арапски мезиња, кој се служи и сервира насекаде на светот како мезе или ужина. Денеска Мама Лиле подготви

Кремаст колач со праски

Навистина одлично ги искористивме превкусните праски за подготовка на супер десерти. Ова е еден од нив. Сочен, кремаст овошен колач кој е превкусен. Ако ви

Полжавчиња со брусници

Полжавчињата ни се секогаш инспирација, па често си ги правиме и тоа и во солена и во слатка варијанта. Овој пат пробавме нов фил со

Домашни багети

Има ли нешто поубаво од свежо испечен багет со крцкава коричка? Секако дека има! Пробајте ја оваа наша варијанта и уживајте во секое залаче. Добар

Меломакарона

Еден од најпознатите грчки десерти, колачиња кои најчесто се подготвуват за големи празници и слави. По вкус многу слични на урмашици, но со повеќе медитерански

Банана сладолед

Ова е наједноставниот и најкремастиот сладолед кој може да си го направите во домашни услови. Верувале или не има само една состојка. Банана!

Лава колач

Зарем постои нешто поубаво од чоколадо кое се топи во уста.  Уживање за сите сетила. Едноставен за подготовка совршен на вкус. Десерт со кој мора

Кулинар

Полнети похувани пиперки
Објавено 22. 07. 2014 | No Comments

Пиперки полнети со шунка и кашкавал и кисели краставички. Совршено гурманско предјадење идеално за мезење со часови. Ви треба добар пијалок, на пример убава домашна ракија и фино друштво и сите предуслови се исполнети. [...]

Печурки на скара

Печурки на скара

Совршено предјадење кое брзо се подготвува, [...]

Ослич во доматен сос

Ослич во доматен сос

Нема потреба да се објаснува дека [...]

Сладолед од јогурт и вишни

Сладолед од јогурт и вишни

Освежете се со домашно сладоледче кое [...]

Тестенини со пилешко и кари

Тестенини со пилешко и кари

Кога е во прашање подготовката на [...]

Колачиња со ореви

Колачиња со ореви

Дефинитивно ова е еден од наједноставните [...]

Салата со млади компири и босилок

Салата со млади компири и босилок

Ако го сакате песто сосот, тогаш [...]

Видео

Тренди

Надворешна пица печка
Објавено 22. 07. 2014 | No Comments

Најдоброто парче пица подготвено во вашиот двор. Дали е тоа можно? Се разбира, ако решите да одвоите околу 300 долари од семејниот буџет и одлучите да ја купите оваа феноменална домашна пица печка со која [...]

Штикла за торта

Штикла за торта

Не знам дали сум ви кажала [...]

Супер прибор за азиска кујна

Супер прибор за азиска кујна

Линијата помеѓу генијален или апсурден изум [...]

Кул модли за домашен сладолед

Кул модли за домашен сладолед

Домашен сладолед е една супер работа [...]

Четка за масло

Четка за масло

Колку пати ви се случило да [...]

Советник

Зошто е полезен путерот?
Објавено 22. 07. 2014 | No Comments

Путерот е млечен продукт добиен по пат на сепарирање на мастите од пресно, најчесто кравјо млеко или павлака, но може да се добие и од овчо, козјо или биволско млеко. Во Монголија се добива од [...]

Булгур-здрава и вкусна житарка

Булгур-здрава и вкусна житарка

Булгур е турско име за житарка [...]

Индиски оревчиња, здрава и вкусна грицка

Индиски оревчиња, здрава и вкусна грицка

Можете да ги купите речиси секаде. [...]

5 причини зошто треба да ги сакате вишните

5 причини зошто треба да ги сакате вишните

Сезоната на вишни е пред нас, [...]

Омиленото мени на нутриционистите

Омиленото мени на нутриционистите

Сте се запрашале ли некогаш од [...]

Бармен

Јогурт со малини и банани
Објавено 22. 07. 2014 | No Comments

Ако сакате овошни јогурти, тогаш сигурно ќе го обожувате овој освежителен и мноооогу здрав пијалок. Искористете ги малинките додека се свежи! [...]

Ладен чај од нане

Ладен чај од нане

Ладен чај од нане со додаток [...]

Лимонада со рузмарин

Лимонада со рузмарин

Се повеќе сакаме да си проготвуваме [...]

Јаболков коктел со рузмарин

Јаболков коктел со рузмарин

Ароматичен коктел со јаболка и додаток [...]

Ликер од лимон

Ликер од лимон

Со оглед на тоа што  лимоните [...]