Ова е начинот на кој  Валентина Крстевска често ги подготвува  свински шницли, кои патем нејзините дегустатори се секогаш одново воодушевени…

Печени шницли со сос

By Валентина Крстевска Published: March 7, 2013

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 1 hr 30 mins
  • Ready In: 1 hr 50 mins

Ова е начинот на кој  Валентина Крстевска често ги подготвува  свински …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Шницлите лесно се обработуваат со чукање со чеканче за месо. Се побрашнуваат од едната страна, па на страната без брашно се покриваат со лист од кашкавал и 2-3 листа од чаденото месо.
  2. 2.НАПОМЕНА: ако листовите од кашкавалот се многу помали од шницлите, ставајте по 2.
  3. 3.Вака подготвените шницли завиткајте ги во ролничка и прицврстете ги со чепкалки за заби.
  4. 4.Пожелно е садот во кој ќе се печат шницлите да биде огноотпорен. Дното премачкајте го со маслиново масло и поставете ги завитканите шницли.
  5. 5.Изматете ја киселата павлака со белото вино и малку зачинска сол, додајте ја и минералната вода, па прелијте го сосот преку месото.
  6. 6.Се пече на 200 степени околу 1,5 час. Повремено превртувајте ги ролничките за да не подгорат само од едната страна.
  7. 7.Препорака:садот во кој се пече месото нека биде прекриен во првиот час од печењето.