Домашната алва на мама Лиле која е направена од гриз, секогаш,  ама буквално секогаш не става во искушение да посегенеме по уште едно парче… Е што да се прави кога е просто неодолива….

Алва од гриз

By Мама Лиле Published: July 19, 2013

  • Prep: 5 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 20 mins

Домашната алва на мама Лиле која е направена од гриз, секогаш,  ама …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Гризот и оревите се стават во сад и на оган се пропржуваат се додака не се осети мирис на пржено (треба малку да порумени).
  2. 2.Во садот се додава маслото (или путерот), кратко време се пропржува, па се додава шеќерот. Смесата повторно кратко време се пропржува се додека шеќерот не почне да се карамелизира.
  3. 3.Пржењето треба да се одвива на слаб оган и со константно мешање за да не загори). На крај се додава целата вода (одеднаш) и се меше се додека смесата се згусне.
  4. 4.Модлите се премачкуваат со тенок слој масло за готвење, се полнат со смесата и се оставаат да се оладат. По желба, се наросува со сечкани ореви. Добар апетит!