Лилјана повторно не изненади со нешто интересно, рецепт за палачинки но не оние нашите, тука оние од другата страна на Атлантикот. Палачинки кои ќе го задоволат апетитот и на најголемите гурмани.

Амерички палачинки

By Лилјана Илиева Published: March 5, 2013

    Лилјана повторно не изненади со нешто интересно, рецепт за палачинки но …

    Ingredients

    Instructions

    1. Амерички палачинки - подготовка1.Во сад се мешаат сувите состојки. Во друг сад се уработуваат јајцата, им се додава млекото и румот. Во добиената смеса се додаваат измешаните суви состојки и со миксерот се продолжува да се работи додека не се изедначи смесата. На крај се додава стопениот маслац или маргарин. Повторно се измешува.
    2. Амерички палачинки2.о салветата натопена во зејтин се премачкува тавката, се загрева на средна температура и се излива од смесата да се добијат малку подебели палачинки. Се печат од околу 2 минути од едната страна исто толку и од другата страна.