За ручек или за мезе, или само за разбивање на вообичаената монотонија, овие крокети се совршен додаток на вашата трпеза. Пробајте!

Аранчини – похувани крокети од ориз

By Тетка Биберче Published: January 29, 2013

  • Prep: 35 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 50 mins

За ручек или за мезе, или само за разбивање на вообичаената монотонија, …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Во тава, на путер, запржете го ситно исечканиот кромид . Оризот измијте го и додадете го во тавата. Зачинете со сол, црн пипер, вегета и оригано.
  2. Подготовка на оризот2.Водата загрејте ја и во неа растопете ја коцката супа. Супата постепено додавајте ја во тавата со ориз притоа константно мешајќи и секогаш кога оризот ќе ја впие супата, повторно додадете од супата.
  3. Спремен ориз3.Кога водата ќе испари, додадете ја пченката (доколку е смрзната, претходно одмрзнете ја) и оризот оставете го добро да се олади.
  4. Исечкан кашкавал4.Кашкавалот исечкајте го на покрупни коцки.
  5. Похувани аранчини5.Од тестото формирајте топче, сплескајте го, во средината ставете парче кашкавал, формирајте топче, натопете го во изматено јајце и извалкајте го во презла.
  6. Готови аранчини6.Крокетите пржете ги во загреани масло за готвење се додека презлата не добие златно кафена боја. Аранчините оставете ги на кујнска хартија за да се исцеди маснотијата и сервирајте ги топли. Добар апетит!