Чоколадирани топчиња со бадеми и шмек на рум. Супер мали колачиња кои се толку вкусни што секој ќе посака уште некое. Особено ако ги изненадите колегите или колешките на работа.

Бадем топчиња со рум

By А.A. Published: November 6, 2013

  • Prep: 30 mins
  • Cook: 10 mins
  • Ready In: 40 mins

Чоколадирани топчиња со бадеми и шмек на рум. Супер мали колачиња кои се …

Ingredients

Instructions

  1. Тесто од бадеми и шеќер во прав1.Бадемите прелијте ги со топла вода, оставете ги неколку минути и излупете ги. Во микробранова печка или во рерна исушете ги, оставете ги да се оладат и во мелница измелете ги најситно што можете (треба да се добие прав од бадеми).
  2. Бадеми и шеќер во прав2.Мелените бадемите помешајте ги со шеќерот во прав па потоа додавајте од водата се додека не добиете густа смеса (како тесто) која може да се сука.
  3. Суво-грозје3.Во меѓувреме, сувото грозје потопете го во рум и оставете го така барем половина до еден час.
  4. Вадење на кругчиња4.Врз мрсна хартија за готвење, исукајте го тестото со дебелина од еден сантиметар и со модла за колачи вадете кругови.
  5. Круг со суво грозје5.Врз секој круг ставете 3-4 парчиња суво грозје, одозгора ставете уште еден круг и со раце формирајте топче.
  6. Топчиња потопени во чоколадо6.Чоколадото за готвење растопете го (или на пареа или во микробранова печка) и секое топче (барем еден дел) потопете го во чоколадото. Оставете чоколадото да се стврдне и сервирајте ги.