Посен колач за бадниковата трпеза… Во него може да ја ставите и паричката… За бериќет, љубов, плодност, здравје, благосостојба и благоумие…. Ова е божиќната честитка која за вас ни ја испрати нашата читателка Ева, а на која и ние се придружуваме! Ти благодариме Ева!

Бадников колач

By Ева Published: January 7, 2013

  Посен колач за бадниковата трпеза... Во него може да ја ставите и …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Квасецот се полива со 250 мл.вода, се додаваат 3л.шеќер, малку сол и 2 лажици брашно. Се остава квасецот да стаса..штом ќе почне да стасува се додава сувото грозје и се остава уште 10 минути.
  2. 2.Потоа се додава брашното , зејтинот, кокосот, 3 ќесички со ванилиниот шеќер, се замесува тесто и се остава да кисне 20-30 минути. Се прави топка од тестото,која се обликува како погача во садот во кој ќе се пече, и се премачкува со зејтин.
  3. испечено бадниково колаче3.Се пече во загреана рерна на 220. Откако ќе се испече, додека е топло се посипува со шеќер во прав измешан со 1 ќесичка ванилин шеќер.