Мојот најнов експeримент кој се покажа како одлична идеја е да ги искористам новите формички да направам малку поинаква бајадера. Наместо стандардно во плех или во пластичен сад, смесата ја наполнив во модлите и добив феноменални бајадера кошнички. Моја топ препорака за сите љубители на овој десерт кој се топи во уста.

Бајадера кошнички

By А.З. Published: September 26, 2012

  • Prep: 20 mins

Мојот најнов експeримент кој се покажа како одлична идеја е да ги …

Ingredients

Instructions

  1. Потребни состојки1.Измелете ги оревите и бисквитите најситно што можете. Чоколадото искршете го на мали парченца.
  2. Мешање и топење2.Во сад на оган, растопете го путерот со шеќерот и водата. Во друг поголем метален сад измешајте ги оревите и бисквитите.
  3. Бела смеса3.Растопениот путер додадете го во садот со бисквитите. Измешајте добро и ½ од смесата ставете ја во готварски шприц (или кеса за замрзнување).
  4. Темна смеса4.Во другата половина ставете ги парченцата чоколадо и мешајте се додека не растопи. И оваа смеса префрлете ја во готварски шприц (или кеса за замрзнување).
  5. Полнење сотемната смеса5.Во модлите ставете хартиени корпички. Најпрвин наполнете до половина со црната смеса.
  6. Полнење со бела смеса6.Потоа наполнете и со белата смеса. Со прст притиснете ги и израмнете ги.
  7. Со глазура7.Во микро или на пареа стопете едно чоколадо и истурете врз секоја бајадерата. Оставете добро да се олади, отстранете ја хартијата и сервирајте.