За подготовка на баклава постојат најразлични рецепти…. На таа тема не израдува и нашата читателка Исидора Поповиќ Младеновска, која го сподели својот рецепт за вкусна и ароматична баклава направена по повод празникот Св. Јован.

Баклавата на Исидора

By Исидора Поповиќ Младеновска Published: January 22, 2013

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 40 mins
  • Ready In: 60 mins

За подготовка на баклава постојат најразлични рецепти.... На таа тема не …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Во сад, на оган, се топи путерот заедно со маслото за готвење.
  2. 2.Во тава, се редат корите. Секоја се посипува со путерот и маслото, потоа се наросува со шеќер и се ставаат по две полни лажици ореви.
  3. 3.Постапката се повторува се додека не се потрошат сите кори за баклава.
  4. 4.Се пече околу 60 минути на 170 степени, а потоа уште еден час на 150 степени. На крај се пече уште 10 минути на 200 степени за да зарумени баклавата.
  5. 5.Во поголем сад, на оган, ставаме 1300 г шеќер со 1300 мл вода. Шербетот се вари околу 15 минути и пред крај се става тенко сечен лимон и ванилин шеќер. Се трга од оган и се додава 1 лажица масло за готвење и сок од пола исцеден лимон.
  6. 6.Шербетот се сипа врз топлата баклава малку по малку и на крај се враќа во топла рерна да отстои малку.