Бамјата е едногодишно растение и едно од главните елементи во арапската кујна.Таа е е деликатес и специјалитет, истворемено е и храна и лек. Содржи витамини А и Ц, железо, калциум и скроб, малку маснотија, го намалува шеќерот, им помага на астматичарите и е добар афродизијак. Дури  и Клеопатра, прочуена според убавината и привлечноста, на своето мени редовно имала и јадења со бамја. Токму затоа, подгответе си еден вкусен ручек со бамја.

Бамја со месо

By Тетка Биберче Published: December 14, 2012

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 55 mins
  • Ready In: 1 hr 5 mins

Бамјата е едногодишно растение и едно од главните елементи во арапската …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Бамјите исчистете ги и прелејте ги со ладна вода. Вака потопени, оставете ги барем половина час.
  2. 2.Во поголема тава за готвење, на малку масло, пропржете го ситно исечканиот кромид и лук.
  3. 3.И месото исечкајте го на поголеми парчиња и додадете го во тавата. Пржете се додека месото не зарумени.
  4. 4.Откако месото ќе зарумени, додадете 1 лажица брашно, малку пропржете и зачинете со сол, црвен и црн пипер.
  5. 5.Додадете го сосот од домати, неколку исчистени и исечкани домати, садот покријте го и оставете го крчка на тивок оган околу 45 минути.
  6. 6.Во тавата додадете ги исцедените бамји и гответе уште околу 10 минути водејќи сметка да не се преварат бамјите и да не стана лигави.