Одлична за доручек, со чаша јогурт и сирење, оваа баница со спанак на нашата пријателка Виолета, ќе го задоволи апетит на целото ваше семејство…. Ние веќе ја пробавме, а сега е на вас ред… Добар апетит!

Баница со спанаќ

By Виолета Андреева Published: May 18, 2013

  Одлична за доручек, со чаша јогурт и сирење, оваа баница со спанак на …

  Ingredients

  Instructions

  1. Подготовка на баница со сирење1.Јајцата се матат со миксер, па се додаваат зејтинот, јогуртот, втасаниот квасец, вегета, сол и брашно. Се меша уште малку со миксер. Се додава спанаќот и убаво се размешува (најдобро рачно).
  2. Испечена баница2.На едната половина од секоја кора се става малку од филот (расфрлано), се преклопува кората, па врз неа пак фил,малку повеке.
  3. Подготовка на баница3.Брзо се замотува во ролна, се формира баницка како на сликата и се реди во плех. Се премачкува со жолчка и се наросува со сусам. Се пече во загреана рерна на 200 степени. Добар апетит!