Ова е нашата верзија на познатиот бешамел сос кој можете да го користите како додаток на било какво печено мевце, а оди добро и со риба и со печени макарони (наместо да ги преливате макароните со јајца и со млеко, прелијте ги со бешамел).

Бешамел сос

By Гастронаутка Published: September 19, 2012

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 0 min
  • Ready In: 15 mins

Ова е нашата верзија на познатиот бешамел сос кој можете да го користите …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Ставете го млекото во тенџерче над оган неколку минути и почекајте да се загрее, ама не и да зоврие.
  2. 2.Додадете го брашното и путерот и мешајте со жица за матење јајца додека состојките не се изедначат. Додадете го ловоровиот лист, намалете ја температурата и оставете го сосот да врие околу 3-5 минути. Ако ви исгледа многу густ, слободно додадете уште малку млеко.
  3. 3.Тргнете го тенџерчето, извадете го ловоровиот лист, зачинете со сол и пипер по вкус.
  4. 4.Забелешка: добар начин да ги погодите количините е користење на лажици на пример. Колку лажици брашно ќе ставите, толку лажици путер, а млекото го додавате по осет, во зависност од тоа каква густина преферирате. Исто така, по желба во сосот може да се додаде лукче, магдонос, мускатно оревче или некој друг зачин.