Тестото за овие бисквити можете да го направите  кога сакате, а потоа да го чувате замрзнато и да го испечете по потреба. Бисквитите се одлични за со кафе или чај, а можете да им додадете и малку какао ако сакате да ги направите во чоколадна варијанта.

Бисквити со ванила

By Гастронаутка Published: July 1, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 30 mins

Тестото за овие бисквити можете да го направите  кога сакате, а потоа да …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Со миксер изматете го путерот со шеќерот во прав и ванилиниот шеќер. Кога смесата ќе стане бледа и пенаста, додадете го јајцето и матете уште малку. На крај додадете го брашното и изматете добро додека не добиете убаво тесто.
  2. 2.Ставете го тестото на малку побрашнета површина. Поделете го на половина, а потоа секоја половина со раце обликувајте ја во цилиндер (како салама). Вака подготвеното тесто ставете го во ладнилник.
  3. 3.Извадете го тестото од ладилник 15 минути пред да го сечете. Сечете го на парчиња дебели околу 1,5 см . Наредете ги парчињата врз тавчињата за печење.
  4. 4.Загрејте ја рерната на 180 степени и покријте две тавчиња за печење со хартија за печење.
  5. 5.Печете околу 12-14 минути или додека не станат бледо жолтеникави. Оставете ги да се оладат добро и попрскајте ги со шеќер во прав пред да ги послужите.