Откога ги открив овие благиве ѓевречиња со крем полудев по нив. Ги обожавам. Супер ми се за појадок или пак за кафе со другарките. Ајде пригответе ги и пишете ни дали и вие ќе бидете импресионирани од овој вкус.

Благи ѓевречиња со крем

By Тетка Биберче Published: June 9, 2013

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 1 hr 40 mins

Откога ги открив овие благиве ѓевречиња со крем полудев по нив. Ги …

Ingredients

Instructions

  1. Отстоено тесто1.Измешајте го брашното и пченкарното брашно. Додадете го омекнатиот путер и водата и месете се додека не добиете фина смеса. Тестото завиткајте го во фолија и оставете го во фрижидер барем 1 час да се одмори.
  2. Чоколадна смеса2.Во меѓувреме, чоколадниот крем измешајте го со шеќерот во прав се додека не добиете хомогена смеса. И чоколадната смеса завиткајте ја во фолија и оставете ја во фрижидер.
  3. Формирање на белата ролна3.Тестото поделете го на 4 дела. Работете врз мрсна хартија. Од секој дел формирајте долга ролна (дијаметар околу 1.5 см) и со сукало сплескате ја. И од чоколадната смеса формирајте потенки ролнички.
  4. Црна и бела смеса4.Врз тестото, во средина и надолж, ставете од чоколадната ролна и обликувајте го тестото со тркалање напред-назад. Ролната сечете ја на секој 10 сантиметри и формирајте го ѓеврекот.
  5. Засечени гевречиња5.Секој ѓеврек, по површината, засечете го.
  6. Гевречиња спремни за печење6.Печете ги во загреана рерна , на 180 степени, околу 20 минути или се додека не добијат светло кафена боја.
  7. Благи ѓевречиња7.Благите ѓевречиња оставете ги да се оладат, наросете ги со шеќер во прав и сервирајте ги. Добар апетит.