Ако кафето или чајот се готови сигурно ви недостасува нешто да ставите во уста. Еве еден едноставен за приготвување и вкусен Мигусто предлог – благи полжавчиња  нашиот задолжителен додаток за појадок.

Благи полжавчиња

By Тетка Биберче Published: March 26, 2013

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 1 hr 20 mins

Ако кафето или чајот се готови сигурно ви недостасува нешто да ставите во …

Ingredients

Instructions

  1. Благи полжавчиња1.Подгответе го тестото: искршете ги јајцата, додадете млеко, масло за готвење, сол, шеќер, кора од лимон, ванила, брашно и накрај ставете го квасецот. Месете се додека не добиете мазно, хомогено и не многу тврдо тесто. Покријте го и оставете го тестото на топло да нарасне убаво, барем 2-3 пати, а потоа поделете го на 25 дела (топчиња).
  2. Подготовка на полжавчињата2.Секое топче расукајте го во должина (формирајте стапче), а пота тестото ролувајте го во форма на полжав. Во меѓувреме загрејте ја рерната на 200 степени, измешајте жолчка со малку масло (за сјај) и мачкајте ги полжавчињата непосредно пред печењето.
  3. Благи полжавчиња - сервирани3.Печете ги на хартија за печење, околу 20 минути, оставете ги малку да се оладат, посипете ги со шеќер во прав и малку џем и сервирајте ги.