Супата секојдневно ја имаме на нашите трпези. Независно дали ја консумираме за ручек или за вечера, таа е одличен додаток…Токму затоа, подгответе ја оваа идеална, вкусна и здрава супа која ќе ве стопли во ладните зимски денови или најаде во летните горештини.

Богата зеленчукова супа

By Тетка Биберче Published: January 25, 2013

 • Prep: 10 mins
 • Cook: 60 mins
 • Ready In: 1 hr 10 mins

Супата секојдневно ја имаме на нашите трпези. Независно дали ја …

Ingredients

Instructions

 1. 1.Во подлабок сад, на загреано масло за готвење, запржете две гранчиња рузмарин и додадете сечкан.
 2. 2.Додека кромидот се пржи, исечкајте го месото на ситни парчиња и додадете го во садот со кромид.
 3. 3.Настрана, во доматното пире додадете малку сол, лажица црвен пипер и ким.
 4. 4.Намалете го оганот и ставете брашно. Добро промешајте па додадете ја и смесата од доматното пире.
 5. 5.Сипете еден литар телешки бујон и гответе на тивок оган околу 30 минути.
 6. 6.Во меѓувреме, исечкајте ги компирите, пиперките, печурките и морковот на помали парченца.
 7. 7.Додадете ги во садот со месото заедно со едно чешне лук, сипете вино, зачинете и оставете ја супата да крчка околу половина час или се додека не се свари зеленчукот.
 8. 8.Оставете ја малку да се олади и сервирајте ја. Добар апетит!