Секогаш најомилени десерти се оние кои брзо се подгтовуваат. Подготовката на бомбици е едноставна, а резултатот е секогаш одличен. Постојат многу варијнати за спремање на бомбици, но ние за денес се одличивме за една интересна верзија со кафе и кокос за која сме сигурни деке ќе ве бендиса.

Бомбици со кафе и кокос

By А.А. Published: January 30, 2014

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 5 mins
  • Ready In: 25 mins

Секогаш најомилени десерти се оние кои брзо се подгтовуваат. …

Ingredients

Instructions

  1. Топење на путерот1.Во микробранова печка или на пареа, растопете го путерот и префрлете го во пластичен сад. Во смесата додадете шеќер, шеќер во прав, кокос, нескафе, рум и овесните снегулки.
  2. Формирање на топчињата2.Смесата добро измешајте ја, со лажица земете дел од смесата и формирајте топчиња. Секое топче извалкајте го во кокосово брашно.
  3. Валкање во кокос3.Топчињата со кафе и кокос оставете ги во фрижидер барем неколку часа за да целосно се стврднат.