Омилената супа на актерката Гвинет Палтру превземена од нејзиниот кувар “Белешки од мојата кујнска маса”. Супер здрава кремаста супа со додаток рукола која вреди да ја пробате и вие. Ја имате нашата препорака.

Брокула супа со додаток рукола

By Гастронаут Published: January 28, 2013

  Омилената супа на актерката Гвинет Палтру превземена од нејзиниот кувар …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Во поголем сад на маслиново масло испржете го исечканото лукче и кромидот. Додадете ја брокулата.
  2. 2.Веднаш штом брокулата ќе добие потемна боја во садот ставете ја вода. Зачинете со малку сол и црн пипер.
  3. 3.Покријте го садот и варете околу осум минути се додека брокулата добро не омекне.
  4. 4.Потоа супата префлете ја во блендер. Додадете ја руколата и убаво измиксирајте се додека не добиете кремаста смеса.
  5. 5.Пред послужување доадете малку свеж сок од лимон. Добар апетит.