Во моментите кога немате идеја што да грицнете, ова е совршениот избор за вас и вашите пријатели. Солени крекери со сирење кои се прават и се јадат многу брзо :). Немојте да се двоумите, секогаш правете повеќе од една доза, нема да згрешите…

Едноставни солени крекери

By Тетка Биберче Published: August 27, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 55 mins

Во моментите кога немате идеја што да грицнете, ова е совршениот избор за …

Ingredients

Instructions

  1. Тесто за солени крекери1.Во подлабок сад, ставете ги состојките за подготовка на крекерите и месете се додека не добиете компактно тесто. Завиткајте го во фолија и оставете го во фрижидер барем половина час.
  2. Расукано тесто2.Тестото поделете го на два дела. На хартија за печење, исукајте го со дебелина од околу пола сантиметар.
  3. Сечење на крекерите3.Но нож (ребраст или обичен), тестото сечете го на тенки долгнавести парчиња.
  4. Наросени со сусам, ким и чурек4.Премачкајте ги со белка, наросете со ким, сусам или чурек и заедно со хартијата за печење, префрлете ги во тава за печење.
  5. Брзи солени крекери5.Печете во загреана рерна, на 180 степени, околу 15 минути. Оставете ги да се оладат и сервирајте ги.