Чоколадото е најсилниот афродизијак, навика од која многумина тешко се одвикнуваат. Доколку сте и вие еден од многуте ‘чокохоличари’, мигусто ви го предложува овој сладок, сочен и кремаст десерт. Повелете!

Чоко-кошнички

By Тетка Биберче Published: October 22, 2012

 • Prep: 40 mins
 • Cook: 15 mins
 • Ready In: 55 mins

Чоколадото е најсилниот афродизијак, навика од која многумина тешко се …

Ingredients

Instructions

 1. Подготовка на тестото за чоко-кошничките1.Со помош на миксер, изматете ги сите состојки за тестото. Ќе добиете растресито тесто.
 2. Готово тесто2.Со раце, измесете го уште малку за да добиете компактна смеса и ставете го во фрижидер да се олади.
 3. Подготовка на фил - додавање на шеќер3.ВО сад, на оган, растопете го чоколадото заедно со млекото и слатката павлака. Додадете и шеќер.
 4. Подготвен чоколаден фил4.Кога чоколадото ќе се растопи, тргнете го од оган, додаддете ги јајцата и мешајте се додека филот не се соедини.
 5. Вадење на кругчиња5.Тестото тенко расукајте го и со чаша вадете крукчиња поголеми од модлите за печење.
 6. Спремни за печење6.Крукчињата ставете ги во модлите (кои претходно сте ги намчкале со растопен путер) и добро притиснете ги.
 7. Наполнети со крем7.Печете на 180 степени околу 10 минути. Извадете ги и наполнете ги со чоколадниот крем.
 8. Сервирана чоко кошничка8.Повторно печете ги околу 8 минути се додека чоколадото малку не се стврде. Оладете ги, посипете шеќер во прав и сервирајте ги.