Совршена комбинација од мелени бисквити, сува слива и локум. Ролат идеален да го послужите на чаенка со вашите пријатели, додека муабетите на неформални теми. Верувајте на заминување сите ќе побараат рецепт.

Чоко-локум ролат

By Тетка Биберче Published: April 17, 2013

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 0 min
  • Ready In: 20 mins

Совршена комбинација од мелени бисквити, сува слива и локум. Ролат …

Ingredients

Instructions

  1. Локум и шеќер во прав1.Во сад, ставете го локумот, шеќерот во прав и една лажица стопен маргарин.
  2. Смеса од локум2.Со раце месете се додека на добиете фина, хомогена смеса, слична на тесто.
  3. Расукана смеса од локум3.Врз површината за сукање, наросете малку шеќер во прав и смесата од локум расукајте ја во големи на калапот за колач.
  4. Калап обложен со локум4.Калапот обложете го со проѕирна фолија и обложете го смесата од локум. Нежно притиснете ја смесата за локумот да ја добие саканата форма.
  5. Подготвен фил5.Во блендер, ставете ги бисквитите заедно со сувата слива. Измелете ги и додадете го путерот и водата. Блендирајте неколку минути се додека не добиете фина смеса.
  6. Наполнет калап6.Со смесата од бисквити наполнете го калапот, добро притиснете, израмнете и оставете го ролат да се олади.
  7. Чоко-локум ролат7.Оладениот ролат од локум исечкајте го на тенки кришки и послужете го. Добар апетит!