Фотографија која вреди илјада зборови. Нема сомнеж дека ова е еден од највкусните колачи кои сме го приготвиле до сега, се разбира со главна помош и инструкција на Мама Лиле.

Чоколаден чаен колач

By Мама Лиле Published: March 10, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 45 mins
  • Ready In: 60 mins

Фотографија која вреди илјада зборови. Нема сомнеж дека ова е еден од …

Ingredients

Instructions

  1. Слатка павлака со чоколадо1.Во тенџерче се сипа слатката павлака и се доведува до вриење. Штом зоврие се трга настрана и се додава чоколадото. Смесата се меша додека целото чоколадо се растопи. Се остава настрана да се олади.
  2. Суви состојки2.Во здела се мешаат сувите состојки, брашното, какаото и прашокот за печење. Целата смеса се меша и се сее за да не останат грутчиња.
  3. Изматена смеса3.Омекнатиот (не растопен) путер се мати заедно со шеќерот, медот и ванилата, потоа се додаваат јајцата и се продолжува со матењето.
  4. Мешање на двете смеси4.Кон изматената смеса се содава оладената чоколадна смеса и сето тоа добро се хомогенизира.
  5. Додавање на брашно во смесата5.На крајот во изматената смеса се додава брашното се меша но не со миксер туку со лажица. Се внимава да не остане неизмешано брашно.
  6. Смеса спремна за печење6.Вака добиената смеса се сипа во соодветна тава за печење (јас ја сместив во две помали силиконски, но може и во една поголема, тркалезна или правоаголна, во зависност какава имате).
  7. Испечен чаен колач7.Тавата се става во загреана рерна на 180 степени. Се пече околу 45 минути. Со чепкалка за заби се проверува дали е готова или треба уште печење.