Чоколадо со мелени бисквити и микс од јаткасти плодови и сево ова со арома на рум. Како ви се чини овој мој денешен предлог за десерт. Мерак за сите сетила. Добар апетит.

Чоколадна салама

By Тетка Биберче Published: September 13, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 1 hr 15 mins

Чоколадо со мелени бисквити и микс од јаткасти плодови и сево ова со …

Ingredients

Instructions

  1. Сечење на чоколадото1.Чоколадото, со помош на нож, исечкајте го на не многу ситни парченца.
  2. Кршење на бисквитите2.Ставете ги бисквитите во кеса и со помош на сукало, притиснете ги неколку пати. На овој начин добивате нерамномерно искршени бисквити.
  3. Путер и мед3.На пареа, растопете го путерот заедно со медот.
  4. Додавање на чоколадо4.Во садот додадете го и искршеното чоколадо, садот тргнете го од оган и мешајќи оставете чоколадото да се растопи.
  5. Додавање на бисквити во смесата5.Додадете го миксот од јаткасти плодови (исечкани на парченца) и искршените бисквити. По желба додадете малку рум.
  6. Тркалање на смесата6.Целата смеса префрлете ја врз мрсна хартија за готвење и тркалајте ја се додека не добиете цилиндрична форма (слична на салама).
  7. Чоколадна салама7.Врзете ги двата краја (слично како кај бонбоните) и оставете го фрижидер се до послужување.