Торта која не се пече, па поради тоа е и многу е лесна за правење. Истовремено необична, а одлична да ја послужуте на некоја свечена прилика. Рецепт на нашата пријателка Ева. Добар апетит

Чоколадо торта

By Ева Published: January 31, 2014

    Торта која не се пече, па поради тоа е и многу е лесна за правење. …

    Ingredients

    Instructions

    1. 1.За подготвување на првиот кафен дел, најпрво се топи чоколадото на пареа, се додава хоплата, путерот, бисквитите, лешниците и урмите. Убаво се меша и се обликува во садот во кој ќе се чува.
    2. 2.За вториот крем дел се мати крем шлагот со млекото, откако ќе се измати се додава мелените кекси и половина од лешниците. Вака подготвената смеса се нанесува врз првиот дел и одозгора се наросува со остатокот од мелените лешници.