Уште еден рецепт за супер лесни и брзи колачиња со цели парчиња чоколадо. Одлични се какви што се, а дозволуваат и малку да си поиграте и да бидете креативни, така што слободно додадете малку сушени брусници или суво грозје во нив. Мммммм!

Чоколадни колачи

By Гастронаутка Published: March 7, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 13 mins
  • Ready In: 28 mins

Уште еден рецепт за супер лесни и брзи колачиња со цели парчиња чоколадо. …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Загрејте ја рерната на 165 степени. Во подалбок сад измешјате го брашното со какаото, солта и содата.
  2. 2.Во сад над пареа растопете ги заедно путерот и 150 г чоколадо. Кога ќе се растопат, тргнете ги настрана и додадете го ванилиниот шеќер или екстракт од ванила.
  3. 3.Изматете ги јајцата со шеќерот додека смесата не стане светла и воздушеста. Додадете ги растопениот путер и чоколадо и мешајте додека смесата не се изедначи.
  4. 4.Потоа додадете ја смесата со брашното и добро измешајте. На крајот додадете ги парчињата чоколадо.
  5. 5.Ставајте по половина лажица од смесата во тавче врз хартија за печење, но оставете простор меѓу колачињата, бидејќи ќе се разлеат при печење.
  6. 6.Печете точно 13 минути. Колачињата не треба да се препечени бидејќи на тој начин внатрешноста ќе им остане мека. Оставете ги да се оладат, а потоа само уживајте.