„Многу вкусен колач кој не се пече, убав за облажување.На овие температури најдобро е овошје, ама ние дома не можеме без чоколадо :)“ – ни раскажа Виолета и сподели со нас рецепт.

Чоколаден десерт со сусам

By Виолета Андреева Published: August 4, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 10 mins
  • Ready In: 1 hr 20 mins

„Многу вкусен колач кој не се пече, убав за облажување.На овие …

Ingredients

Instructions

  1. Подготовка на колачот1.Сусамот се пече, се кршат бисквитите и чоколадото, а маргаринот се сече на коцки.
  2. Изматени јајца2.Јајцата и шеќерот, во сад на рингла, на тивко, се мешаат со лажица околу 5 мин без прекин, се додека не се растопи убаво шеќерот а јацата не запенат и побелат.
  3. Подготовка на колачот3.Се трга садот настрана, се додаваат чоколадото и маргаринот и се мешаат додека не се растопат. Се додаваат бисквити и печениот сусам. Се се меша убаво и се става во сад по желба.
  4. Готов колач4.Смесата се става во фрижидер да отстои минимум еден час. Се вади од садот и се украсува по желба.