Во периодот кога ги има најубавите и највкусните тикви греота да не направите домашна чорбичка. Топло предјадење со ручек, или само чорба за вечера. Што и да одберете нема да утнете. Имјате убав апетит!

Чорба од тиква

By Гастронаут Published: October 31, 2012

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 25 mins

Во периодот кога ги има најубавите и највкусните тикви греота да не …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Компирот и тиквата излупете ги и пресечети ги на средни парченца. Во меѓувреме на тивок оган запржете го лукчето. (користете поголем сад)
  2. 2.Во садот додадете половина литар супа. Почекајте неколку минути да проврие, а потоа додадете ги парченцата компир и тиква. Прелијте со останатото количество супа.
  3. 3.Варете се додека компирот и тиквата добро не омекнат. Тргнете го садот од оган и испасирајте за да добиете фина еднолична смеса. Ставете џумбир и по вкус сол.
  4. 4.Вратете го садот повторно на оган, додадете кари зачин и насечкан свеж магданос. Супата оставете ја уште еднаш да прокрчка. (Ако е густа можете да додадете малку вода)