Феноменален сув двобоен колач кој често го нудам на моите пријателки како додаток со шолја кафе. Особено добро оди и во комбинација со чаша млеко или пак чај. Уживајте.

Црно бел венец

By Тетка Биберче Published: August 7, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 40 mins
  • Ready In: 55 mins

Феноменален сув двобоен колач кој често го нудам на моите пријателки …

Ingredients

Instructions

  1. Путер1.Во сад, со дрвена лажица, изматете го путерот заедно со шеќерот се додека не добиете фина и хомогена смеса.
  2. Додавање на какао во смесата2.Во смесата, додајте ги јајцата едно по едно, брашното заедно со прашокот за пециво и сол и екстрактот од ванила и додадете млекото. Добро измешајте. Во половина од смесата ставете какао во прав.
  3. Ставање на смеса во калапот3.Калапот за печење намачкајте го со путер и набрашнете го. Ставајте по една лажица од црната и од белата смеса.
  4. Црно-бел венец4.Печете во загреана рерна, на 180 степени, околу 40 минути. Оставете малку да се олади и сервирајте го колачот.