Јагодите се чини дека се неисцрпна инспирација за фантастично добри коктели. Искористете ја шансата додека им е сезона, и уживајте во овие прекрасни пијалоци.

Црвен коктел

By П.Б. Published: May 27, 2013

  Јагодите се чини дека се неисцрпна инспирација за фантастично добри …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Ставете ги јагодите со шеќерот во прав во блендер или изматете ги со миксер додека не добиете хомогена смеса како пире.
  2. 2.Исцедете го пирето низ ситна цедалка, а потоа ставете го сад со капак или поклопете го со пластична фолија и оставете го во фрижидер добро да се излади.
  3. 3.Во 8 високи чаши ставете мраз (ако сакате), а потоа распределете го пирето од јагоди подеднакво во секоја чаша.
  4. 4.Додадете по една супена лажица вотка во секоја чаша, а потоа дополнете ги чашите до врвот со бело вино.