Еден од најпопуларните десерти, но овој пат во црвено издание…….И повторно исто толку добри, вкусни и декоративни како и секогаш…Уживајте.

Црвени палачинки

By Тетка Биберче Published: February 13, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 25 mins
  • Ready In: 35 mins

Еден од најпопуларните десерти, но овој пат во црвено издание.......И …

Ingredients

Instructions

  1. Тесто за палачинки1.Во подлабок сад изматете ги јајцата, млекото, маслото за готвење и црвената боја за готвење. Брашното измешајте го со шеќерот и солта и измешајте ги двете смеси (по потреба додадете малку вода доколку смесата ви е густа).
  2. Наполнети со фил палачинки2.Оставете ја смесата да отстои барем 15 минути, а потоа пржете ги палачинките во добро загреано тавче. Слатката павлака изматете ја и со неа наполнете ги палачинките.
  3. Сервирани црвени палачинки3.По желба, украсете ги готовите и наполнети палачинки со течно чоколадо. Имајте добар апетит!