Како од обични јаболка да направите екстра десерт. Еве еден таков рецепт. Карамелизирајте ги јаболката, додадете искршени кекси и сето ова прелијте ги со слатка павлака. Супер, нели!

Десерт со карамелизирани јаболка

By Гастронаут Published: November 5, 2015

  Како од обични јаболка да направите екстра десерт. Еве еден таков рецепт. …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Јаболката излупете ги, исечкајте ги на парченца. Ставете ги во тавче на тивок оган со шеќерот и лимоновиот сок. Додате ванилин шеќер и малку цимет.
  2. 2.Карамелизирајте ги 10 минути, односно додека не добијат убава карамел боја и добро не омекнат.
  3. 3.Кексите убаво издробете ги. Можете рачно или ставете ги во блендер.
  4. 4.Во чаша ставете еден слој од карамелизирани јабока. Потоа додате од кексите. Одозгора прелијте со слатка павлака.