Зошто да купувате леден чај од маркет, кога многу поевтино можете да си направите по дома. Едноставно, брзо и здраво. Изберете чај по ваш вкус, малку лимонов сок, свежо нане и тоа е тоа.

Домашен леден чај

By Гастронаут Published: August 31, 2013

  Зошто да купувате леден чај од маркет, кога многу поевтино можете да си …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Во половина литар вода ставете ги кесичките чај или свежите ливчиња да се сварат. Откако чајот ќе биде готов оставете го на собна температура пет минути.
  2. 2.Во меѓувреме исцедете сок од лимон. Ставете го во чајот, додадете уште малку вода, шеќер и добро помешајте.
  3. 3.Чајот добро изладете го во фрижидер барем еден час. Ставете неколку коцки лед, чај декорирајте со парченца лимон и ливчиња свежо нане. На здравје