Како да направите домашен путер од бадеми? Многу едноставно! Ви требаат само 200 грама бадеми и блендер. За 15 минути ќе добиете феноменален путер кој совршено добро се комбинира со парче лепче. Уживајте…

Домашен путер од бадеми

By Гастронаут Published: January 17, 2013

  • Prep: 0 min
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 15 mins

Како да направите домашен путер од бадеми? Многу едноставно! Ви требаат …

Ingredients

Instructions

  1. Мелење на лешниците1.Во блендер ставете ги сировите непечени бадеми. Блендирајте додека не добиете ситна смеса. Додадете сол.
  2. Путер од лешници2.Со силиконска лажица повремено одстранете ги залепените бадеми од краевите. Продолжете да блендирате. За 15 минути ќе добиете фина смеса.
  3. Спремен за дегустација3.Путерот од бадеми префрлете го во тегла и ставете го во фрижидер да се олади. Дегустирајте со кришка лепче, а одозгора ставете парченца свежо овошје-зелена јабука, крушка или авокадо.