Ако често во моментите кога нема што да каснете посегнувате по лепче и паштета, ова е правиот рецепт за вас. Домашна пилешка паштета повкусна од секоја која може да се купи во маркет. Убав апетит.

Домашна пилешка паштета

By Тетка Биберче Published: December 21, 2012

  • Prep: 30 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 45 mins

Ако често во моментите кога нема што да каснете посегнувате по лепче и …

Ingredients

Instructions

  1. Маринирање на џигерот1.Пилешкиот џигер исечете го, измијте го и ставете го во сад полн со млеко. Оставете го да се маринира барем еден час. Исцедете го.
  2. Варење на џигерот2.Во подлабок сад за готвење, ставете го џигерот, додадете го сечканиот кромид и лук како и ловоровиот лист. Сипете бело вино колку да ги покрие состојките.
  3. Сварен џигерот3.Оставете да зоврие виното, па потоа крчкајте го џигерот на тивко уште 10 минути. Тргнете го од оган и оставете го да се олади.
  4. Блендирање на џигерот4.Оладениот џигер, префрлете го во блендер, зачинете со сол и црн пипер, ставете го путерот и блендирајте.
  5. Сервирана пилешка паштета5.Готовата паштета префрлете ја во помали садчиња и сервирајте во комбинација со кришки домашно лепче. Добар апетит.