Добро друштво, неколку ладни пива, домашни фурнари и мезе. Зар има нешто подобро од ова. Рецептот е феноменален, доволна причина уште денес да ги поканете вашите пријатели да ги дегустираат овие домашни фурнарини.

Домашни фурнарини

By Тетка Биберче Published: July 8, 2013

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 10 mins
  • Ready In: 1 hr 10 mins

Добро друштво, неколку ладни пива, домашни фурнари и мезе. Зар има нешто …

Ingredients

Instructions

  1. Подготвено тесто1.Замесете о тестото. Во сад измешајте ги сите потребни состојки за подготовка на тестото и месете се додека не добиете фина, компактна смеса. Тестото покријте го и оставете го да нарасне околу 30 минути.
  2. Исукано тесто2.Стасаното тесто поделете го на 3 дела и секој дел тенко расукајте го.
  3. Пресечено тесто3.Со помош на ноже за сечење пица, исечете го тестото на тенки стапчиња (за полесно, тестото првин префрлете го во плех за печење, па потоа сечете го).
  4. Фурнарини спремни за печење4.Префрлете ги стапчињата во намастен плех за печење и оставете ги да одморат 10-тина минути. Пред печење, намачкајте ги со малку вода и масло и наросете со сусам, сол и црвен пипер.
  5. Испечени фурнарини5.Печете во загреана рерна, на 230 степени, околу 10 минути водејќи сметка да не изгорат бидејќи не е потребно долго печење. Наросете сирење, кашкавал или сл. и сервирајте ги. Добар апетит!