Тулумби шербетлии сладок калоричен грев на кој е тешко да се одолее. Вообичаено тулумбите се пржат, но на сугестија на една моја пријателка решив да пробам како ќе испаднат ако ги испечам. Прав погодок верувајте! Вкусот им е скоро идентичен, а при тоа заштедив масло и намалив на калории.

Домашни печени тулумби

By Тетка Биберче Published: October 2, 2012

  • Prep: 25 mins
  • Cook: 25 mins
  • Ready In: 50 mins

Тулумби шербетлии сладок калоричен грев на кој е тешко да се одолее. …

Ingredients

Instructions

  1. Подготовка на смасата без јајца1.Во сад за готвење, на оган, ставете вода и масло и причекајте да зоврие. Откако ќе зоврие, ставете го брашното и мешајте се додека не добиете компактна густа смеса. Тргнете го од оган.
  2. Подготовка на смесата со јајце2.Додавајте едно по едно јајце и константно мешајте се додека не добиете изедначена смеса. На почеток јајце се меша малку потешко, но бидете упорни. Ќе добиете жолта и леплива смеса.
  3. Наполнет шприц со смесата за тулумби3.Шприцот за тулумби наполнете го со смесата. (на фотографијата не се рацете на Тетка Биберче, да не си помислите нешто чудно. Ова се рацете на нејзиниот помошник 🙂
  4. Формирање на тулумбите4.Истиснете го тестото директно врз хартијата за печење (постапка на формирање на тулумби), и со нож сечете го крајот.
  5. Спремни за печење5.Печете ги во загреана рерна, на 180 степени околу 25 минути или се додека не добијат златно кафена боја.
  6. Подготовка на шербет6.Во меѓувреме подгответе го шербетот: загрејте ја водата и додадете го шеќерот. Откако ќе зоврие, варете го уште 10 минути се додека не се добие фин сируп.
  7. Попарени со шербет7.Тулумбите попарете ги со шербетот и оставете ги барем 5-6 часа да впијат добро.