Вкусот на овие домашни сусамки е извонреден. Сладок, мераклиски десерт кој ќе ви ја обезбеди потребната доза енергија. Идеални за доручек со кафенце, како ужинка на работа или за попладневна закуска со шолја чај.

Домашни сусамки

By Гастронаут Published: November 19, 2012

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 25 mins

Вкусот на овие домашни сусамки е извонреден. Сладок, мераклиски десерт …

Ingredients

Instructions

  1. Топење на шеќерот и медот1.Во мал сад ставете го медот, шеќерот, солта и водата. На тивок оган истурете ги во тавче и со постојано мешање почекајте шеќерот да се растопи и соедини со медот.
  2. Додавање сусам2.Потоа додадете го сусамот. Ќе ви треба од пет до десет минути, сусамот да добие феноменална карамел боја и да се соедини со шеќерот и медот.
  3. Сусамки во плех3.Тргнете ја смесата од оган, ставете ванила и путер. Промешајте. Веднаш штом путерот ќе се стопи додадете прашок за пециво. Истурете ја смесата на плех обложен со фолија и распоредете ја.(ставет емалку зејтин да не ви се залепи)
  4. Готови сусамки4.Плехот оди во фрижидер на 20 минути за да смесата убаво се стегне. Потоа пресечете парченца или едноставно скршете си делче по ваша желба.