Нема ништо подобро од мирис на штотуку испечено домашно лепче. Мирис кој отвора апетит и ги буди сите сетила. Најголемиот проблем е што ве мами да го изедете целoто. Па, зошто да не?

Домашно ржано лепче

By Гастронаут Published: January 9, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 35 mins
  • Ready In: 50 mins

Нема ништо подобро од мирис на штотуку испечено домашно лепче. Мирис кој …

Ingredients

Instructions

  1. Замесено тесто1.Во сад измешајте ги двата типови на брашно, ставете вода, зејтин, квасец сол и шеќер. Замесете средно меко тесто.
  2. Поделено тесто на два дела2.Оставете го тестото на топло да нарасне барем дупло од својата првична големина. Поделете го на две еднакви половини.
  3. Тесто свиткано како во ролат3.Расукајте го тестото во должина на плехчето и свиткајте го во форма на ролат.
  4. Тесто во тавче за печење4.Ставете го тестото во модлите и оставете го да одмори уште половина час.
  5. Засечено тесто и спремно за печење5.Бидејќи користевме ржано брашно тоа не нараснува толку многу како и обичното. Со жилет или со остар нож направете засеци.
  6. Испечено лепче6.Печете во добро загреана рерна на 220 степени околу 35 минути.