100 процентно природно сокче од морковче во кое ќе ужива целото ваше семејство.  Еден килограм моркови, шеќер, вода и лимонтус е се она што ви треба. Се разбира и добра волја и малку време.

Сокче од морковче

By Гастронаут Published: July 31, 2013

  100 процентно природно сокче од морковче во кое ќе ужива целото ваше …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Исчистите ги морковите. Иситнете ги на мали парченца и сварете ги во два литри вода.
  2. 2.Сварените моркови оставете ги да се оладат. Потоа добро измиксирајте ги.
  3. 3.Пирето вратете го во водата каде што се вареа морковите. Додадете уште два литри вода, шеќер и лимонтус.
  4. 4.Откако ќе проврие целата течност, префлете го сокот во загрени шишиња. Оставете го сокот добро да се олади (најмалку 24 часа), а потоа е спремен за пиење.