Со малку фантазија и малку состојки по желба на вашите најмили, ќе добиете нешто сосема ново, интересно и пред се вкусно, нешто за што од вашите најмали дегустатори ќе добиете најубави пофалби. И за да бидете комплетни, заменете ги солените со рендано чоколадо, пченкарни или оризови снегулки,малку слатка павлака… и ќе добиете и вкусен десерт.

Една сосема поинаква пица

By Валентина Крстевска Published: January 21, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 35 mins

Со малку фантазија и малку состојки по желба на вашите најмили, ќе …

Ingredients

Instructions

  1. Исечено тесто1.Од хартија исечете квадрат со димензија 10 х 10 см. На два агла по дијагонала, на оддалеченост од 1 см од рабовите на квадратот, обележете и засечете во форма на латинична буква Л со димензија на краците по 4 см.
  2. Пица спремна за печење2.Расукајте го тестото, поставете ја хартиената слика и според неа, лиснатото тесто исечете го на квадрати со засечени рабови. Префрлете го десниот засечен дел на левата страна, а левиот на десната.
  3. Испечена пица3.Филувајте ја внатрешноста по желба,со солени или благи додатоци,поставете ги подготвените пици на плех со хартија за печење,по желба премачкајте ги рабовите со изматено јајце или стопен маргарин и печете на температура од околу 170-180 степени. Времето на печење прилагодете го според вашата рерна.