Овој пат го направивме со слатка павлака, ама совршено одоговара и со сладолед, особено чист сладолед од ванила. Фантастично!

Едноставен десерт со цреши

By Гастронаутка Published: June 18, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 10 mins
  • Ready In: 20 mins

Овој пат го направивме со слатка павлака, ама совршено одоговара и со …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Ставете го шеќерот во прав заедно со водата во тенџерче на тивок оган. Кога ќе се растопи убаво оставете го да се вари на средна темпретура уште окоу 5 минути или додека не се згусне.
  2. 2.Додадете го ванилиниот шеќер, циметот и црешите. Мешајте околу 2-3 минути на средна температура, а потоа тргнете го сосот настрана и оставете го комплетно да се олади.
  3. 3.Изматете ја слатката павлака, а потоа половина од неа распоредете ја во 4 чаши. Одозгора ставете половина од оладениот сос, па распоредете го остатокот од павлаката. Одозгора ставете го остатокот од сосот со цреши и декорирајте со неколку ливчиња свежо нане или цитронела. Combine cream and meringue in a bowl. Spoon half the cream mixture into four glasses. Top with half the cherry mixture. Repeat with remaining cream mixture and cherry mixture. Serve.