Некои луѓе имаат ангели чувари, јас ја имам другарка ми Елена…

Едноставни рафиоли

By Валентина Крстевска Published: October 25, 2013

  Некои луѓе имаат ангели чувари, јас ја имам другарка ми Елена...

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Квасецот растворете го во водата (не треба да се стасува).
  2. 2.Сите суви состојки измешајте ги заедно во длабок сад, додајте го маргаринот и почнете да го спојувате со нив како да го триете со брашното за да се спои.
  3. 3.Додајте го и растворениот квасец, убаво измесете го тестото, обликувајте 3-4 помали корички од кои со чаша ќе исечете кругови.
  4. 4. Во средината ставете по 1 лажиче мармалад, преклопете ги, па со вилушка цврсто притиснете ги рабовите да се спојат (за да не дозволите мармаладот да истекува во печењето). Ставете ги колачите на плех со хартија за печење.
  5. 5.Додека убаво да се загрее рерната на 175 степени, колачињата оставете ги малку да “одморат“.
  6. 6.Испечените колачиња, оставете ги малку да се оладат, па топли (не врели) извалкајте ги во шеќер во прав.
  7. 7.Напомена: по желба внатре може да се додаде и по една јатка орев.