Овој тип на пијалоци кои се подготвуваат од различни типови на свежо овошје измиксирани во блендер се познати под терминот “smoothies.” Постојат мал милион рецепти, а ние денес ви го презентираме еден од нашите омилени, со праска и манго.

Енергетски пијалок со манго и праска

By Гастронаут Published: May 19, 2014

  Овој тип на пијалоци кои се подготвуваат од различни типови на свежо …

  Ingredients

  Instructions

  1. Сецкано овошје1.Праските и мангото измијте ги, излупете ги исечкајте ги на коцкички. Овошјето ставете го во замрзнувач за да се стегне.
  2. Овошје во блендер2.По еден час исечканото замрзнато овошје ставете го во блендер. Додадете го овошниот јогурт и по желба неколку коцки лед. Убаво измиксирајте додека не добиете фина смеса.
  3. Енергетски пијалок со манго и праска3.Овој пијалок најдобро е да се пие веднаш. Ние ставивме неколку малини како декорација. Изгледа совршено нели? Верувајте и вкусот е одличен. На здравје.