За сите љубители на еурокрем, наместо само да го мачкаат на леб и јадат, сега можат да го искористат и да направат прекрасен колач. Добар апетит!

Еурокрем колач

By Наташа Алексовска Published: October 11, 2013

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 40 mins

За сите љубители на еурокрем, наместо само да го мачкаат на леб и јадат, …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Пенесто изматете ги јајцата постепено додавајќи шеќер. Потоа додадете масло, млеко и продолжете со матење.
  2. 2.Претходно во сад измешајте го брашно заедно со оревите и прашокот за пециво и постепено додавајте ги во смесата мешајќи со лажица.
  3. 3.Смесата сипете ја во подмачкан и со брашно посипан плех 30x25 и испечете ја кората. Испечената кора оставете ја да се олади.
  4. 4.Оладена кора премачкајте ја со еурокрем и наросете со мелени ореви.