Сосот од печурки прелијте го преку варени тестенини, ориз, компир, њоки и посипете го со изрендано сирење и потпечете. Одлично ќе одговара со ролати од месо, солени штрудли, сите видови на печено или варено месо како и дополнување на варива или гулаш од печурки.

ФАНТ сос од печурки

By Подравка Published: May 19, 2013

  Сосот од печурки прелијте го преку варени тестенини, ориз, компир, њоки и …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Содржината од ФАНТ кесичката за подготовка на сос од печурки сипете во 300 мл млака вод. Мешајте со маталка се додека сосот не зоврие.
  2. 2.Со постојано мешање, гответе на тивок оган околу 5 минути или се додека сосот не ја добие потребната густина.
  3. 3.Подготвениот сос послужете го со јадење по избор, на пример тестенини или месо.