Гулаш од лигњи е многу вкусно, лесно јадење, но може да ви се случи да додадете некој зачин невнимателно, па да се смени вкусот… ФАНТ мешавината за гулаш и паприкаш е загарантиран непроменлив преубав вкус на јадењето…

ФАНТастичен гулаш од лигњи и риба филети

By Валентина Крстевска Published: May 22, 2013

  Гулаш од лигњи е многу вкусно, лесно јадење, но може да ви се случи да …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.На маслиновото масло пропржете го кромидот, додека да почне да ја менува бојата.
  2. 2.Додадете ги лигњите и рибата исечена на коцки,па оставете да се динста 5 минути со благо промешување, НЕПОКЛОПЕНО.
  3. 3.Додадете го: виното, лукот, рузмаринот, концентратот од домат, биберот и Вегетата и 200мл од водата. Оставете да врие на повисока температура (повторно непоклопено) околу 30 минути.
  4. 4.Во пресотанатите 300 мл вода растворете ја содржината од ФАНТ мешавината, додајте ја во гулашот и остабвете да врие, сега на потивко уште околу 20 минути.