Уште еден специјалитет од куната на Мигусто. Кулгоф со мелено месо и сланина. Право гурманско уживање. Права делиција идеална да ја послужите за некој повод, како слава, роденден или прослава. Добар апетит.

ФАНТастичен меснат куглоф

By Мигусто Published: June 16, 2013

  Уште еден специјалитет од куната на Мигусто. Кулгоф со мелено месо и …

  Ingredients

  Instructions

  1. Обложен куглоф1.Со парчињата сланина обложете го куглофот по целата негова површина.
  2. Подготовка на Фантот2.Пригответе го фантот според упаството на кесичката и сварете ги компирите.
  3. Подготовка на месото3.На меленото месо додадете му ситно исечкан кромид, сол, црн пипер и малку рузмарин.
  4. Додавање на Фант во месото4.Подготвениот фант додадете го во меленото месо и убаво измешајте за да добиете еднолична смеса.
  5. Куглоф наполнет со месо5.Поголемиот дел од смесата префрлете го во куглофот.
  6. Куглоф наполнет со месо и компир6.Во кружна форма наредете од варените компири и додадете уште еден слој месо.
  7. Куглоф спремен за печење7.Со парчињата сланина поклопете го месото и ставете го куглофот на печење.
  8. ФАНТастичен меснат куглоф8.Печете во добро загреана рерна на 200 степени околу 40 минути.