MiGusto.mk – Мој живот. Мојот вкус!

ФАНТ-астична компир манџа

ФАНТ-астична компир манџа
Нема ништо подобро од домашна приготвена манџа, во овој случај компир манџа која ако не сте ја пробале спремана на ваков начин, сега е вистинскиот момент за тоа. Ќе ви скрати многу време, а резулататот е совршен. Добар апетит.

ФАНТ-астична компир манџа

By Мигусто
Објавено: June 3, 2013

  • Подготовка: 10 мин.
  • Готвење: 40 мин.
  • Вкупно: 50 мин.

Нема ништо подобро од домашна приготвена манџа, во овој случај компир …

Состојки

Подготовка

  1. 1.Исечкајте ги кромидот и пилешкото на коцки и ставете ги да се запржат на малку масло за готвење додека месото не омекне (окоу 10-тина минути).
  2. 2.Во меѓувреме излупете ги компирите и пресечете ги на парчиња (ако се големи). Внимавајте парчињата да бидат со приближно иста големина.
  3. 3.Во тенџере ставете ги компирите, потоа додадете ја смесата од испрженото месо и кромид. Потопете се со вода (ако ви е малку 1 литар, слободно додадете уште малку вода) и варете се додека компирите не бидат сварени но не премногу (ал денте :)).
  4. 4.Тргнете го тенџерето од оган и со лажица за супа извадете малку од водата во подлабока чинија (може да ставите и друга вода, но да биде млака или ладна).
  5. 5.Во извадената вода истурете ја смесата од ќесичката ФАНТ и мешајте додека не се добие убав хомоген сос. Вратете го сосот назад во тенџерето и ставете го на оган уште 10-тина минути, додека не зоврие.
  6. kompir-mandza26.Тргнете го тенџерето од оган и додадете малку свеж магдонос или друг зачин по желба. Послужете ја компир манџата топла.