Извонреден спој на вкусови…. И благодариме на Валентина за овој одличен рецепт…

ФАНТастична лазања

By Валентина Крстевска Published: June 1, 2013

  Извонреден спој на вкусови.... И благодариме на Валентина за овој одличен …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Ситно исецканиот кромид убаво испржете го додека да ја смени бојата. Додајте го меленото месо, динстајте се заедно околу 5 минути, додајте го доматното пире, растворениот ФАНТ во 300 мл вода, и доколку е потребно, додајте Вегета и црн пипер. Динстајте уште околу 5-10 минути на тивко.
  2. 2.Во длабок сад загрејте го путерот, додајте го брашното, кратко пропржете и оваа смеса полека растворајте ја со млекото, притоа мешајте за да не се направат грутчиња, нека се вари додека малку не се згусне.
  3. 3.Во длабока правоаголна тава наредете еден ред од корите, прелијте ги со малку бешамел, половина од сосот со месото и ред сечкани печурки. Ова повторете го упте еднаш, прекријте со уште еден ред кори за лазања и прелијте со преостанатиот бешамел.
  4. 4.Печете на околу 180 степени 40 минути.