Се топат……мммммммммм….со дополнителниот неодолив вкус на Фант за полнети пиперки и сарми животот ви се насмевнува!

ФАНТастични Дебарски полнети пиперки

By Драга Коларовска Published: June 22, 2013

  Се топат......мммммммммм....со дополнителниот неодолив вкус на Фант за …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Се става меленото месо, кромидот ситно сецкан, црвениот и црниот пипер да се запржи. Откако ќе се пропржи смесата се додава оризот.
  2. 2.Откако смесата ќе се соедини се става Фант две лажици.Се зема од смесата со лажица и се полнат претходно исцистените и измиени пиперки бабури.
  3. 3.Се затвораат со тенко исечено парче патличан на крајот и се ставаат во поголем сад, па се дотура водата и се ставаат на оган да вријат.
  4. Дебарски полнети пиперки4.При крајот сe запржува мала запршка со малку брашно, црвен пипер и масло.Се става врз пиперките.Вкусно и сочно!